Dnia 18.12. 2019 roku w Instytucie Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie miała miejsce konferencja naukowa „Rola tradycji lokalnych w przygotowaniu do życia wolnościowego”. Podczas spotkania omówione zostały problemy, potrzeby oraz interdyscyplinarne formy wsparcia dla skazanych i ich rodzin w środowisku w odniesieniu do tradycji i szeroko pojętej kultury. Wśród prelegentów gościliśmy m.in Burmistrza miasta Poręba, Dyrektora Zakładu Karnego w Wojkowicach- OZ Ciągowice, przedstawicieli Służby Więziennej z Tarnowa Mościc, Zakładu Karnego w Krakowie Nowej Hucie, Zakładu Karnego w Trzebini, oraz Zakładu Karnego w Nowym Sączy. Studenci bardzo aktywnie uczestniczyli w części teoretycznej konferencji oraz w części praktycznej- warsztatowej, przygotowując świąteczne kartki, które następnie zostały wysłane do przedstawicieli jednostek penitencjarnych. Dodatkowo podczas, konferencji zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchania występu muzycznego w wykonaniu Studentów II roku Pracy Socjalnej Naszego Instytutu.