Wyjazd naukowy do Batumi. Coś się kończy, coś się zaczyna…

W dniach 20-25.06.2019 r. studenci oraz wykładowcy Instytutu Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przebywali na wyjeździe naukowym w Batumi, w Gruzji. Otrzymane z Uniwersytetu im. Szoty Rustawelego zaproszenie zaowocowało w podjęcie współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi oraz podpisanie umowy dwustronnej. Uniwersytet z niespełna 80-letnią historią, usytuowany nad samym Morzem Czarnym, oferuje studentom szeroką gamę kształcenia. Składa się z 9 wydziałów: humanistycznego, biznesowego i ekonomicznego, medycznego, prawa, nauk społecznych i politycznych, nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej, fizyki-matematyki i informatyki, technologii oraz turystyki. Spotkanie z gronem wykładowców oraz władz uczelnianych miało na celu wymianę informacji na temat funkcjonowania uczelni, programów wymiany studenckich oraz doświadczeń z dziedziny nauk społecznych. Kolejnym ważnym etapem było spotkanie z przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia Adżarii, podczas którego studenci mieli okazję uzyskać odpowiedzi na przygotowane wcześniej pytania z zakresu pomocy społecznej (zasiłków, emerytur/rent, opieki szpitalnej, bezrobocia, wykluczenia społecznego, sytuacji osób starszych). Działalność Ministerstwa z roku na rok poszerza grono odbiorców pomocy, lecz poszczególne sfery nie są dostatecznie rozwinięte. Dofinansowywane są operacje przeszczepów wątroby, sprzęty szpitalne (respiratory, specjalistyczna aparatura), wózki inwalidzkie czy aparaty słuchowe. Opieka szpitalna jest scentralizowana, natomiast w Batumi istnieją dwa domy starców, w których ciężko chorzy mają prawo do półrocznego pobytu (przedłużane według potrzeb). Jednakże ponad 70% seniorów mieszka z rodziną, gdyż Gruzini preferują tradycyjny oraz wielopokoleniowy model. Głównym problemem w Batumi jest bowiem brak pieniędzy. Mieszkańcy utrzymują się z rolnictwa, atrakcji turystycznych, rybołówstwa. Spotkanie w Ministerstwie wywarło duże wrażenie na uczestnikach, a poruszone kwestie pomogły zdobyć wiedzę o dominujących problemach społecznych. Również wizyta w ,,Casa di accoglenza’’, placówce Caritasu okazała się nieprzeciętnym przeżyciem. Studenci oraz wykładowcy z przejęciem wysłuchali historii powstania instytucji, oferowanych form pomocy oraz przebiegu codziennej działalności domu dla bezdomnych mężczyzn. Placówka pomaga w znalezieniu pracy, ustabilizowaniu sytuacji bytowo-materialno-finansowej, przekazuje niezbędne wsparcie, prowadzi programy profilaktyczne, pogadanki, spotkania religijne. Pracownicy dążą do odbudowania systemu wartości danej jednostki, motywują do działania i podtrzymują w razie kryzysu. Rozmowa na temat działalności Caritasu w Polsce i w Gruzji przyczyniła się do dostrzeżenia różnic w prosperowaniu instytucji w obu państwach. Studenci mieli także możliwość spotkania z wolontariuszami placówki.

Pozyskane informacje, zdobyte cenne doświadczenia, wymiana poglądów oraz analiza własnych spostrzeżeń dotyczących pobytu w Batumi przyczynią się nie tylko do refleksji obejmujących problemy i kwestie społeczne w Gruzji, lecz również do zainspirowania studentów do tworzenia prac naukowych i badawczych, wymian studenckich pomiędzy Uniwersytetem Pedagogicznym, a Uniwersytetem Szota Rustaweli, podjęcia działalności zmierzających do polepszenia polskiej pracy socjalnej.

[smartslider3 slider=122]